Међународни форум за акредитацију (IAF) и Међународна организација за стандардизацију (ISO) објавили су 22. фебруара 2024. заједничко саопштење у којем су најавили изменe (амандмане) постојећих ISO стандарда за системе менаџмента у вези са климатским акцијама. Ове измене објавили су сви релевантни ISO технички комитети 23. фебруара 2024. године.
Измене одражавају обавезе ISO-а у вези са климатским акцијама као знак подршке Лондонској декларацији о климатским променама и одговор на потребу да се разматра утицај климатских промена на способност постизања предвиђених исхода стандарда система менаџмента. У одлуци ISO-а се наводи и садржај ових измена, који је идентичан за све стандарде за системе менаџмента и односи се на све до сада објављене међународне стандарде, а биће и саставни део свих будућих издања стандарда из ове области, као и ISO/IEC Директива, Део 1, Прилог SL, Додатак 2.
Измене су следеће:
Тачка 4.1: Организација мора да одређује да ли су климатске промене релевантно питање.
Тачка 4.2: НАПОМЕНА: Релевантне заинтересоване стране могу да имају захтеве у вези са климатским променама.
IAF је објавио званичну одлуку у вези са наведеним изменама како би разјаснио њихов утицај на акредитациона тела, сертификациона тела и сертификоване организације. Цео текст ове одлуке можете погледати на следећем линку:
https://iaf.nu/en/news/iaf-and-iso-publish-joint-communique/
У саопштењу IAF-а се истиче да општи циљ захтева за тачке 4.1 и 4.2 стандарда система менаџмента остаје непромењен, тј. да организације морају да размотре сва интерна и екстерна питања која могу утицати на ефикасност њиховог система менаџмента. Овим новим изменама се захтева да се климатске промене разматрају у оквиру система менаџмента као екстерни фактор важан за друштво у целини.
Због тога што општи циљ захтева остаје непромењен, а нове измене се третирају као објашњење, а не као нови захтев, сматра се да у овом случају није потребан транзициони период.
Од сертификованих организација очекује се да обезбеде да сва интерна и екстерна питања буду утврђена као релевантна или не, и ако јесу, да буду узета у обзир у развоју и ефективности система менаџмента, као што се захтева у тачкама 4.1 и 4.2.
Сертификациона тела треба да укључе и провере измена током проверавања захтева из тачака 4.1, тј. организације и њеног контекста, и 4.2, тј. идентификације заинтересованих страна. У случају да сертификована организација не може да докаже да су размотрена сва релевантна екстерна и интерна питања, укључујући и климатске промене, треба донети одговарајући налаз.
Акредитациона тела би требало да, као део текућег циклуса акредитације, обезбеде да сертификациона тела потврде да су сертификовани клијенти у оквиру система менаџмента узели у обзир аспекте климатских промена заједно са другим аспектима тачака 4.1 и 4.2.
Институт за стандардизацију Србије је у Решењу о доношењу и повлачењу српских стандарда и сродних документа од 30. априла 2024. године (видети линк: https://iss.rs/sr_Cyrl/download/file/page-section/2643)) као посебна документа објавио 14 измена српских стандарда за системе менаџментакоје су идентичне са међународним изменама и оне се примењују заједно са претходно објављеним основним српским стандардом и чине његов саставни део.
Измене српских стандарда за системе менаџмента које су идентичне са изменама европских стандарда биће преузете када се објаве на европском нивоу.
Списак стандарда система менаџмента за које су донете измене које се могу преузети преко веб-сајта Института можете наћи у документу испод.