Телефон: (011) 7541-421, 3409-301, 3409-335, 6547-293, 3409-310
E-mail: Продаја стандарда: prodaja@iss.rs Семинари, обуке: iss-edukacija@iss.rs Информације о стандардима: infocentar@iss.rs
Стевана Бракуса 2, 11030 Београд
Главни мени

Издвајамо из новог билтена

У новом броју билтена „Стандардизација“ (доступан на линку: https://iss.rs/sr_Cyrl/download/page-section/document/15293) посебан акценат стављен је на неколико младих стручњака из наше земље који су на почетку свог професионалног развоја упознати са стандардима.

О Јовани Николић, студенту докторских студија на Техничком факултету у Крагујевцу и њеном ангажовању у студентском техничком комитету на међународном нивоу писале су и европске организације за стандардизацију: https://www.cencenelec.eu/news-and-events/news/2023/brief-news/2023-09-21-european-year-of-skills-jovana-nikolic/. Јована је овог пута поделила своје виђење овог јединственог искуства: 

„Као представница наше земље и сазивач Радне групе 6, предложила сам кључну тему у вези са управљањем отпадом од хране и дошла до завршне фазе пројекта, што представља значајно достигнуће за комитет. Овај резултат је сведочанство колективног напорног рада и посвећености коју су чланови тима показали током целог пројекта.“

Сандра Ковачевић, студент докторских студија на Машинском факултету у Београду, једна је од добитница награде на прошлогодишњем Националном студентском такмичењу из области климатизације, грејања и хлађења (КГХ). Награђени рад у вези је са међународном стандардом за енергетске перформансе зграда, SRPS EN ISO 52016-1:

„Са идејом усклађивања са актуелном ЕУ регулативом и процедуром сертификације зграда у складу са важећим стандардима, мастер рад посвећен је проучавању, анализи, разради и примени динамичке часовне методе прорачуна за одређивање енергетских потреба зграде према SRPS EN ISO 52016-1. Коришћењем методологије динамичког часовног прорачуна према наведеном стандарду, извршена је и анализа нумеричког прорачуна потребног за примену прорачуна.“

Поред тога, питали смо тројицу досадашњих учесника из Србије у IEC Young Professionals програму Младена Ћировића, Жељка Дамљановића и Алена Гуџевића о њиховом искуству у овом пројекту. 

У овом броју билтена можете се упознати и са иновацијом Noxatest, чији су аутори Јелена и Марко Комлош. Квалитет њиховог решења за откривање бактерија у храни препознат је на интернационалном нивоу и награђен на такмичењу EIT Jumpstarter