Објављен
Oвим документом утврђене су три методе за одређивање приањања извођењем испитивања откидањем једнослојне превлаке или система превлака боја, лакова или сродних производа.
Ове методе обухватају:
— методу A: коришћење два клипа, погодна за испитивање крутих подлога и подлога подложних деформацији;
— методу B: испитивање само са једне стране, коришћењем једног клипа, погодну само за круте подлоге;
— методу C: коришћење клипова, једног као обојену подлогу.
Ове методе испитивања показале су се корисним за поређење приањања различитих превлака. Посебно је корисно то што се добијају релативне оцене за серије плоча са превлаком које показују значајне разлике у приањању.
Испитивање се може применити на велики број подлога. Приказани су различити поступци у зависности од тога да ли је подлога подложна деформацији, нпр. танак метал, пластичне масе и дрво, или је крута, нпр. дебели бетон и металне плоче. Да би се избегло кривљење подлоге за време испитивања затезањем, уобичајено је коришћење конструкције сендвича.
На пример, превлака се за посебне сврхе може нанети директно на чеону површину клипа за испитивање.
ПОВУЧЕН
SRPS EN ISO 4624:2017
ОБЈАВЉЕН
SRPS EN ISO 4624:2023
60.60
Стандард објављен
31. 10. 2023.