Овај стандард специфицира захтеве за мере заштите против ефеката лутајућих струја које настају као резултат рада електричне вуче електричне вуче једносмерном струјом. Како вишедеценијско искуство није показало видљиве ефекте корозије изазване радом система напајања електричне вуче наизменичном струјом, овај стандард се бави само лутајућим струјама које потичу од електричне вуче једносмерном струјом. Овај стандард се примењује на све металне делове који су део система напајања електричне вуче, и такође на сваки други одвојени метални део постављен на било ком месту у земљи, који може да преноси лутајуће струје које настају као резултат рада оваквог железничког система. Овај стандард се примењује за све новоизграђене системе електричне вуче једносмерне струје и за све ремонте постојећих система електричне вуче једносмерне струје. Одредбе овог стандарда могу бити примењена код постојећих електрифицираних транспортних система код којих је неопходно водити рачуна о ефектима лутајућих струја. Овај стандард не утврђује правила за радове на одржавању, али даје техничке захтеве потребне за одржавање.
Обим примене обухвата: a) железнице; b) вођене системе за масовни превоз, као што су: 1) трамваји, 2) издигнуте и подземне железнице, 3) брдске железнице, 4) системи са магнетном левитацијом који користе контактну линију; 5) тролејбуски системи c) системе за превоз материјала.
Овај документ се не примењује а) системе електричне вуче у подземним коповима (рудницима); b) кранове, транспортне платформе и сличну транспортна средства на шинама, привремене објекте (нпр. изложбене објекте) уколико се не напајају непосредно или преко трансформатора и контактне мреже и нису угрожени од система напајања електричне вуче, c) жичаре; d) успињаче.
Директиве повезане са овим стандардом
ПРОЈЕКАТ
naSRPS EN 50122-2:2023/A1:2023
40.60
Завршетак јавне расправе
21. 6. 2024.