Објављен
Овај документ се примењује на двосмерне или вишесмерне кугласте вентиле произведене од свих врста термопластичних материјала од полипропилена (PP) и хлорисаног поли(винил-хлорида) (PVC-C), који се користе за транспорт воде под притиском, без обзира да ли је намењена за људску потрошњу (кућни системи), за примену у зградама и комуналним службама.
НАПОМЕНА 1 Двосмерни вентил се генерално користи за поделу на секције и контролу протока, а вишесмерни вентил се користи за преусмеравање или мешање протока. За информације о њиховој функционалности, видети ISO 16135:2006, Прилог B.
Класе примене су назначене у серијама стандарда ISO 15874 и ISO 15877.
Овим документом утврђују се карактеристике вентила на следећи начин:
— димензије за монтажу у одговарајуће цевоводе,
— физички и механички захтеви.
Други материјали могу одговарати подручју и примени овог документа ако су класе примене за неки материјал утврђене у неком специфичном стандарду.
Кугласти вентили утврђени у овом документу нису намењени за употребу у комбинацији са цевима направљеним од металних материјала и легура бакра.
ОБЈАВЉЕН
SRPS EN ISO 18984:2025
60.60
Стандард објављен
28. 11. 2025.