Овим делом SRPS EN 13384 утврђују се методе прорачуна карактеристика димњака предвиђених за више уређаја за сагоревање у погледу термодинамике и динамике флуида. Овај део стандарда SRPS EN 13384 обухвата оба случаја, (a) онда када је димњак прикључен већим бројем прикључних цеви од индивидуалног или неколико ложишних уређаја у вишеприкључном низу или (b) онда када је димњак прикључен једним индивидуалним димњачким прикључком који повезује више ложишних уређаја у каскадном низу. Случај вишеприкључног каскадног низа је обухваћен у случају (a). Овај део SRPS EN 13384 се бави димњацима у условима негативног притиска (код којих може бити стање позитивног притиска у прикључним цевима) и димњацима који раде под условима позитивног притиска, а одговара димњацима који служе уређајима уређаја за сагоревање на течна, гасна и чврста горива. Овај део SRPS EN 13384 се не примењује на:
– димњаке са различитом топлотном отпорношћу или различитим пресецима у различитим димњачким сегментима;
– димњаке са отвореним ложиштима, на пример димњаке за отворену ватру или димњачке прикључке који су планирани да раде отворени према просторији;
– димњаке који служе различитим уређајима за сагоревање са природном вентилацијом, сушење уз помоћ вентилатора, принудно сушење или уређаја за сагоревање. Уређаји за принудно сушење уз помоћ вентилатора са одвајачем између вентилатора и димњака се сматрају уређајем за природно сушење;
– димњаке са више прикључака са више од 5 спратова. (Ово се не односи на димњаке са балансираним димом.);
– димњаке који служе уређаје за сагоревањеса отвореним дотоком ваздуха кроз вентилационе отворе или ваздушне канале, који нису инсталирани на истом месту снабдевања ваздухом (нпр. иста страна зграде).
Код димњака са позитивним притиском овај део се примењује само ако неки уређај за сагоревање који је ван функције може бити позитивно изолован ради спречавања повратног тока димног гаса.
ОБЈАВЉЕН
SRPS EN 13384-2:2019
ПРОЈЕКАТ
prSRPS EN 13384-2:2025
10.99
Нови пројекат се прихвата
18. 6. 2025.