Телефон: (011) 7541-421, 3409-301, 3409-335, 6547-293, 3409-310
E-mail: Продаја стандарда: prodaja@iss.rs Семинари, обуке: iss-edukacija@iss.rs Информације о стандардима: infocentar@iss.rs
Стевана Бракуса 2, 11030 Београд
Главни мени

SRPS EN 12697-11:2012

Asfaltne mešavine – Metode ispitivanja za asfaltne mešavine prizvedene vrućim postupkom – Deo 11: Određivanje međusobne prionljivosti agregata i bitumena

Bituminous mixtures - Test methods for hot mix asphalt - Part 11: Determination of the affinity between aggregate and bitumen
27. 4. 2012.
95.99   Повучен   20. 12. 2013.

Опште информације

95.99     20. 12. 2013.

ISS

U227

Европски стандард

93.080.20  

енглески  

Куповина

Повучен

Језик на коме желите да примите документ.

Апстракт

Ovim evropskim standardom utvrđuju se procedure za određivanje prionljivosti između agregata i bitumena, kao i uticaj iste na podložnost prema skidanju. Ovo svojstvo se češće koristi kod projektovanja asfaltne mešavine nego kod ispitivanja tipa asfaltne mešavine. Podložnost skidanju veziva koja se dobija ovom metodom je indirektna mera snage veziva kod različitih agregata, ili kombinacija različitih veziva sa zadatim agregatom. Ove procedure se takođe mogu koristiti za procenu uticaja vlage na zadatu kombinaciju agregat-vezivo, sa ili bez dodataka za poboljšanje prionljivosti, kao što su amini, punila, npr. hidratisani kreč ili cement. Prema metodi kotrljajućih boca, prionljivost se bazira na vizuelnom utvrđivanju stepena obavijenosti zrna nezbijenog, bitumenom obavijenog agregata nakon mehaničkog mešanja u prisustvu vode.
NAPOMENA 1 Ispitivanje pomoću kotrljajućih boca je jednostavna ali subjektivno ispitivanje i pogodnije je za rutinska ispitivanja. Nije pogodna za agregate koji su vrlo podložni habanju. Prema statičkoj metodi ispitivanja, prionljivost se bazira na vizuelnom utvrđivanju stepena obavijenosti zrna nezbijenog, bitumenom obavijenog agregata nakon stajanja u vodi.
NAPOMENA 2 Statičko ispitivanje je jednostavno ali subjektivno ispitivanje, i generalno je manje precizno, ali je pogodno za agregate sa visokom PSV vrednosti. Prema metodi skidanja kuvanjem u vodi, prionljivost se bazira na utvrđivanju stepena obavijenosti zrna nezbijenog, bitumenom obavijenog agregata nakon potapanja u ključalu vodu pod određenim uslovima.
NAPOMENA 3 Ispitivanje skidanja kuvanjem u vodi je objektivno ispitivanje visoke preciznosti. Ipak, to je zahtevnije ispitivanje zato što podrazumeva obučene ispitivače i upotrebu hemikalija kao reagenasa. Na osnovu prethodnog, zahtevaju se dodatne mere zdravstvene i bezbednosne zaštite.

Повезане директиве

НАПОМЕНА: Уколико се у пољу са називом директиве не налази реч „хармонизован“ (обележена зеленом бојом), то значи да европски стандард није цитиран у OJEU.

89/106/EEC

Директива за грађевинске производе

305/2011

Уредба о грађевинским производима

Животни циклус

ТРЕНУТНО

ПОВУЧЕН
SRPS EN 12697-11:2012
95.99 Повучен
20. 12. 2013.

РЕВИДИРАН ОД

ПОВУЧЕН
SRPS EN 12697-11:2013

Повезани пројекти

Идентичан са EN 12697-11:2005

Идентичан са EN 12697-11:2005/AC:2007