Сајбер хигијена постала је неопходност за све појединце и организације. Брига о безбедности дигиталних система подразумева предузимање одговарајућих мера у циљу боље заштите од потенцијалних опасности, као и спречавања њиховог настанка.
ИСС 23.2.2024. године организује курс на тему сајбер хигијене, о којем све детаљне информације можете наћи ћете на следећем линку: https://iss.rs/sr_Cyrl/training/course/show/121. Ова едукација намењена је свим корисницима електронских уређаја који свакодневно врше електронску комуникацију и интернет претраживања у пословне и приватне сврхе. То представља бројне прилике за сајбер напад, а методе које користе злонамерни појединци се стално усавршавају и није их једноставно уочити.
Свака размена информација путем електронских уређаја носи са собом озбиљан безбедносни ризик и немогућа је апсолутна заштита од нежељеног приступа подацима. Ипак, решење се може наћи у благовременом информисању и стицању знања о начинима како препознати опасности, али и шта је потребно предузети у случају њиховог настанка.
Предавач на курсу о сајбер хигијени је Небојша Јокић, стручњак у области информационо-комуникационих технологија са више од три деценије искуства, извршни директор Фондације „Мрежа за сајбер безбедност“. У билтену „Стандардизација“ бр. 4/2022 https://iss.rs/sr_Cyrl/download/page-section/document/13069, сајбер безбедност била је једна од главних тема. Тим поводом, објављен је интервју са г. Јокићем, из којег издвајамо:
ИСС: У пракси није могуће постићи потпуну безбедност информација, али на које начине је теоретски могуће приближи се том идеалу?
„Тачно је да се апсолутна безбедност не може постићи, што значи да са заштитом никада нисте завршили и да је морате стално унапређивати. Постоји циклус који се састоји од анализе слабости и утврђивања потреба за побољшањем, те одабира адекватних решења, њихове имплементације и тестирања. Тај циклус треба понављати како би се безбедност стално побољшавала, али ни то није гаранција да неки софистициран напад неће успети.
_Поново бих скренуо пажњу на људски фактор и потребу да се људи редовно подсећају на мере које треба да предузимају ради смањења ризика. Ове мере и начини на које може да се утврди потенцијални напад треба да постану устаљена пракса и навика. Због тога се скуп неких основних мера назива сајбер хигијена и представља значајну компоненту заштите._“