Светски дан енергетске ефикасности обележава се сваког 5. марта од 1998. године. Настао је као иницијатива током Првог међународног скупа о енергетској ефикасности, чији је главни циљ био подизање свести о потреби смањења потрошње енергије.
У Србији је Закон о енергетској и рационалној употреби енергије из 2021. године значајно допринео одговорнијем односу према енергији. Такође, уназад годинама у нашој земљи спроводе се разне кампање у циљу подизања свести о очувању енергије и смањењу потрошње, као што је била ,,Чувај, штеди, не расипај енергију’’, са циљем да се грађанима пруже практични савети како да остваре уштеду енергије.
Европска унија поставила је строжe услове за кфалификацију енергетских ознака за кућне апарате, јер су управо они један од највећих потрошача електричне енергије у домаћинству, због чега је прелазак на енергетски ефикасније кућне апарате значајан допринос у очување и смањењу потрошње електричне енерегије.
Међутим, домаћинства нису једини велики потрошачи. Закон је препознао значај стандарда за енергетску ефикасност SRPS EN ISO 50001:2018, Системи менаџмента енергијом – Захтеви са упутством за коришћење и предвидео систем енергетског менаџмента за јавна предузећа. Јавна предузећа су у Закону препозната као обвезници система енергетског менаџмента. Обвезници су дужни да прате и анализирају своју потрошњу енергије и да о томе воде евиденцију и подносе извештаје. Као још један начин контроле потрошње, закон је препознао и значај постојања енергетских менаџера, који такође прикупљају и анализирају податке о томе на који начин обавезници користе енергију. Такође, њихове обавезе су да предлажу мере, али и да предузимају друге активности како би се остварила енергетска ефикасност.