Светски дан менталног здравља обележава се у циљу подизања друштвене свести о потреби заштите и побољшања менталног здравља становништва. Овогодишњи слоган гласи: „Mентално здравље је универзално људско право“.
У ред најзначајнијих фактора који имају директан утицај на ментално здравље спадају радни услови. Пандемија COVID-19 створила је додатну кризу кроз пораст анксиозних и депресивних поремећаја и ограничену доступност услуга заштите менталног здравља.
Серија међународних стандарда за систем менаџмента безбедношћу и здрављем на раду (OH&S) пружа смернице свим врстама организација у обезбеђивању безбедних радних места за њихове запослене. Област безбедности и здравља на раду у националној стандардизацији прати KS CASCO, која је донела SRPS ISO 45001, као и SRPS ISO 45003 и SRPS ISO/PAS 45005.
Најпознатији, SRPS ISO 45001, Системи менаџмента безбедношћу и здрављем на раду - Захтеви са упутством за коришћење пружа упутство за побољшавање перформанси OH&S-а, уз испуњавање законских захтева. Овим документом организацији се омогућава да кроз OH&S систем менаџмента интегрише и друге аспекте здравља и безбедности, као што су добро физичко и ментално здравље радника.
SRPS ISO 45003, Менаџмент безбедношћу и здрављем на раду – Психолошка безбедност и здравље на раду – Смернице за управљање психосоцијалним ризицима омогућава организацијама да спрече повреде у вези са радом и оболевање својих радника и да промовишу благостање на послу. Примењив је на организације било које величине и из било којег сектора у циљу развоја, примене, одржавања и сталног побољшавања безбедног и здравог радног места.
SRPS ISO/PAS 45005, Менаџмент безбедношћу и здрављем на раду – Безбедан рад током пандемије COVID-19 – Опште смернице за организације је техничка спецификација која обухвата упутство за организације о томе како да управљају ризицима који произилазe из COVID-19 како би очувале безбедност и здравље на раду, као и добробит запослених.