Svetski dan mentalnog zdravlja obeležava se u cilju podizanja društvene svesti o potrebi zaštite i poboljšanja mentalnog zdravlja stanovništva. Ovogodišnji slogan glasi: „Mentalno zdravlje je univerzalno ljudsko pravo“.
U red najznačajnijih faktora koji imaju direktan uticaj na mentalno zdravlje spadaju radni uslovi. Pandemija COVID-19 stvorila je dodatnu krizu kroz porast anksioznih i depresivnih poremećaja i ograničenu dostupnost usluga zaštite mentalnog zdravlja.
Serija međunarodnih standarda za sistem menadžmenta bezbednošću i zdravljem na radu (OH&S) pruža smernice svim vrstama organizacija u obezbeđivanju bezbednih radnih mesta za njihove zaposlene. Oblast bezbednosti i zdravlja na radu u nacionalnoj standardizaciji prati KS CASCO, koja je donela SRPS ISO 45001, kao i SRPS ISO 45003 i SRPS ISO/PAS 45005.
Najpoznatiji, SRPS ISO 45001, Sistemi menadžmenta bezbednošću i zdravljem na radu - Zahtevi sa uputstvom za korišćenje pruža uputstvo za poboljšavanje performansi OH&S-a, uz ispunjavanje zakonskih zahteva. Ovim dokumentom organizaciji se omogućava da kroz OH&S sistem menadžmenta integriše i druge aspekte zdravlja i bezbednosti, kao što su dobro fizičko i mentalno zdravlje radnika.
SRPS ISO 45003, Menadžment bezbednošću i zdravljem na radu – Psihološka bezbednost i zdravlje na radu – Smernice za upravljanje psihosocijalnim rizicima omogućava organizacijama da spreče povrede u vezi sa radom i obolevanje svojih radnika i da promovišu blagostanje na poslu. Primenjiv je na organizacije bilo koje veličine i iz bilo kojeg sektora u cilju razvoja, primene, održavanja i stalnog poboljšavanja bezbednog i zdravog radnog mesta.
SRPS ISO/PAS 45005, Menadžment bezbednošću i zdravljem na radu – Bezbedan rad tokom pandemije COVID-19 – Opšte smernice za organizacije je tehnička specifikacija koja obuhvata uputstvo za organizacije o tome kako da upravljaju rizicima koji proizilaze iz COVID-19 kako bi očuvale bezbednost i zdravlje na radu, kao i dobrobit zaposlenih.