Ове године се први пут обележава дан који је посвећен подизању друштвене свести о важности нултог отпада (Zero Waste) и тежњи ка одговорној производњи и потрошњи. Управљање урбаним отпадом доприноси постизању одрживог развоја и то је препознато као заједнички циљ Програма заштите животне средине Уједињених нација (UNEP - United Nations Environment Programme) и Програма Уједињених нација за насеља (UN-Habitat). UNEP и UN-Habitat су покретачи ове еколошке иницијативе, која ће утицати на унапређење Агенде за одрживи развој 2030.
Сектор отпада утиче на климатске промене, биодиверзитет и загађење природних ресурса. На глобалном нивоу се годишње генерише више од две милијарде тона чврстог комуналног отпада, од чега се само половином управља у контролисаним условима. Више од 900 милиона тона хране годишње заврши на отпаду и зато би добро управљање отпадом имало позитиван утицај на безбедност хране, здравље људи, а тиме и на њихово благостање.
Улога коју међународни стандарди имају у бољем управљању отпадом је велика: поред утврђивања опште терминологије, они дају смернице за смањење настајања отпада, рециклажу, компостирање и биоразградњу, контролисано спаљивање и коначно одлагање отпада. Комисија за стандарде ISS KS Z183, Циркуларна економија и управљање отпадом надлежна је за доношење SRPS стандарда у овој области, усаглашених са међународним (ISO) и европским (EN) стандардима.