Phone: (011) 7541-421, 3409-301, 3409-335, 6547-293, 3409-310
E-mail: Standards sales: prodaja@iss.rs Education: iss-edukacija@iss.rs Information about standards: infocentar@iss.rs
Stevana Brakusa 2, 11030 Beograd
Main menu

Колико је паметна вештачка интелигенција?

Према недавном истраживању северноамеричког истраживачког центра, готово сваки пети Американац верује да је вештачка интелигенција већ разумна, док још 30% њих сматра да системи вештачке интелигенције поседују интелигенцију сличну људској. У стварности, оно што називамо вештачком интелигенцијом заснива се на алгоритмима и подацима и лишено је свести или разумевања сопствених поступака. То, међутим, не значи да су сви AI системи исти.

Стручњаци праве разлику између „јаке” и „уске” вештачке интелигенције. Јака вештачка интелигенција, позната и као општа вештачка интелигенција (AGI – artificial general intelligence), односи се на хипотетички будући систем који би могао да реши било какав проблем који захтева напредне когнитивне способности. Такав систем би био у стању да се носи са новим ситуацијама и решава проблеме са којима се раније није сусретао. Другим речима, могао би да разуме, учи и примењује знање у широком спектру задатака, слично као и људи.

Ни хуманоидни роботи приказани на недавној конференцији „ITU for Good”, нити било која друга машина представљена у медијима, не поседују ову врсту вештачке интелигенције. Они имају уску вештачку интелигенцију, која може помоћи људима само у решавању проблема у веома специфичним случајевима употребе. На пример, „AlphaGo” је победио светског шампиона у друштвеној игри на табли „Go”, али би био бескористан за претраживање веба или управљање паметним уређајима. За ове задатке, и многе друге, виртуелни асистенти као што су Alexa, Google Assistant и Siri комбинују различите уске AI системе да би створили неку врсту хибридне интелигенције. Они не поседују AGI, као ни велике језичке моделе (LLM), попут ChatGPT, напредне AI системе дизајниране да разумеју и генеришу људски језик. Велики језички модели су обучени на великим количинама текстуалних података, што им омогућава да обављају широк спектар задатака у вези са  језиком, као што су превођење, сумирање и вођење разговора.

Када је реч о томе како вештачка интелигенција мења наш живот, виртуелни асистенти и велики језички модели представљају само врх леденог брега. Стручњаци из ISO/IEC организације идентификовали су преко 180 случајева употребе вештачке интелигенције. Вештачка интелигенција доноси револуцију у здравству јер омогућава рано откривање болести и персонализоване планове лечења. Такође повећава продуктивност у свим гранама индустрије кроз аутоматизацију и анализу података, и подстиче иновације у образовању и очувању животне средине.

Све ове предности не долазе без изазова. Иако још увек није познато када и да ли ће вештачка интелигенција достићи ниво самосвести и интелигенције једнак људском, постоје важнији проблеми у вези са питањима као што су пристрасност, правичност, приватност, безбедност, недостатак транспарентности и етика. Ови изазови наглашавају важну улогу међународних стандарда заснованих на консензусу како би се вештачка интелигенција развијала и користила на одговоран начин.

Здружени технички комитет ISO-a и IEC-a SC 42 развија међународне стандарде за вештачку интелигенцију засноване на консензусу. Његов јединствени холистички приступ разматра читав AI екосистем, обухватајући и технолошке аспекте, као што је квалитет података, и нетехничке захтеве, укључујући пословне, регулаторне и политичке захтеве, потребе домена примене, као и етичка и друштвена питања. На пример, ISO/IEC 42001 представља међународни стандард за менаџмент системима вештачке интелигенције који обезбеђује етичке праксе, транспарентност и континуирано побољшање, што је кључно за успостављање равнотеже између иновација и одговорног развоја вештачке интелигенције. Додатно, овај међународни стандард је замишљен тако да олакша процес сертификације, пружајући додатни ниво сигурности. У раду SC 42 тренутно учествује око 800 стручњака из 64 земље, од којих се више од трећине сматрају земљама у развоју. Циљ је да се осигура да сви имају право гласа у процесу и да нико не буде изостављен. ISO/IEC стандарде за AI не развијају само инжењери и научници. SC 42 укључује широк и разнолик спектар заинтересованих страна, као што су етичари, стручњаци из регулаторног и политичког окружења, као и из правног, образовног и истраживачког сектора.

За оне који желе да сазнају више, SC 42 организује бесплатне радионице посвећене вештачкој интелигенцији како би се размотрили нови трендови, технологије, захтеви и примене, као и улога стандарда. Ове радионице окупљају иноваторе из различитих географских подручја, сектора и дисциплина, који се баве истраживањем, применом, стандардизацијом, развојем, применом и надзором у области вештачке интелигенције.

Извор:  https://www.iec.ch/blog/how-smart-artificial-intelligence

Превео: Јован Петровић