Telefon: (011) 7541-421, 3409-301, 3409-335, 6547-293, 3409-310
E-mail: Prodaja standarda: prodaja@iss.rs Seminari, obuke: iss-edukacija@iss.rs Informacije o standardima: infocentar@iss.rs
Stevana Brakusa 2, 11030 Beograd
Glavni meni

Koliko je pametna veštačka inteligencija?

Prema nedavnom istraživanju severnoameričkog istraživačkog centra, gotovo svaki peti Amerikanac veruje da je veštačka inteligencija već razumna, dok još 30% njih smatra da sistemi veštačke inteligencije poseduju inteligenciju sličnu ljudskoj. U stvarnosti, ono što nazivamo veštačkom inteligencijom zasniva se na algoritmima i podacima i lišeno je svesti ili razumevanja sopstvenih postupaka. To, međutim, ne znači da su svi AI sistemi isti.

Stručnjaci prave razliku između „jake” i „uske” veštačke inteligencije. Jaka veštačka inteligencija, poznata i kao opšta veštačka inteligencija (AGI – artificial general intelligence), odnosi se na hipotetički budući sistem koji bi mogao da reši bilo kakav problem koji zahteva napredne kognitivne sposobnosti. Takav sistem bi bio u stanju da se nosi sa novim situacijama i rešava probleme sa kojima se ranije nije susretao. Drugim rečima, mogao bi da razume, uči i primenjuje znanje u širokom spektru zadataka, slično kao i ljudi.

Ni humanoidni roboti prikazani na nedavnoj konferenciji „ITU for Good”, niti bilo koja druga mašina predstavljena u medijima, ne poseduju ovu vrstu veštačke inteligencije. Oni imaju usku veštačku inteligenciju, koja može pomoći ljudima samo u rešavanju problema u veoma specifičnim slučajevima upotrebe. Na primer, „AlphaGo” je pobedio svetskog šampiona u društvenoj igri na tabli „Go”, ali bi bio beskoristan za pretraživanje veba ili upravljanje pametnim uređajima. Za ove zadatke, i mnoge druge, virtuelni asistenti kao što su Alexa, Google Assistant i Siri kombinuju različite uske AI sisteme da bi stvorili neku vrstu hibridne inteligencije. Oni ne poseduju AGI, kao ni velike jezičke modele (LLM), poput ChatGPT, napredne AI sisteme dizajnirane da razumeju i generišu ljudski jezik. Veliki jezički modeli su obučeni na velikim količinama tekstualnih podataka, što im omogućava da obavljaju širok spektar zadataka u vezi sa  jezikom, kao što su prevođenje, sumiranje i vođenje razgovora.

Kada je reč o tome kako veštačka inteligencija menja naš život, virtuelni asistenti i veliki jezički modeli predstavljaju samo vrh ledenog brega. Stručnjaci iz ISO/IEC organizacije identifikovali su preko 180 slučajeva upotrebe veštačke inteligencije. Veštačka inteligencija donosi revoluciju u zdravstvu jer omogućava rano otkrivanje bolesti i personalizovane planove lečenja. Takođe povećava produktivnost u svim granama industrije kroz automatizaciju i analizu podataka, i podstiče inovacije u obrazovanju i očuvanju životne sredine.

Sve ove prednosti ne dolaze bez izazova. Iako još uvek nije poznato kada i da li će veštačka inteligencija dostići nivo samosvesti i inteligencije jednak ljudskom, postoje važniji problemi u vezi sa pitanjima kao što su pristrasnost, pravičnost, privatnost, bezbednost, nedostatak transparentnosti i etika. Ovi izazovi naglašavaju važnu ulogu međunarodnih standarda zasnovanih na konsenzusu kako bi se veštačka inteligencija razvijala i koristila na odgovoran način.

Združeni tehnički komitet ISO-a i IEC-a SC 42 razvija međunarodne standarde za veštačku inteligenciju zasnovane na konsenzusu. Njegov jedinstveni holistički pristup razmatra čitav AI ekosistem, obuhvatajući i tehnološke aspekte, kao što je kvalitet podataka, i netehničke zahteve, uključujući poslovne, regulatorne i političke zahteve, potrebe domena primene, kao i etička i društvena pitanja. Na primer, ISO/IEC 42001 predstavlja međunarodni standard za menadžment sistemima veštačke inteligencije koji obezbeđuje etičke prakse, transparentnost i kontinuirano poboljšanje, što je ključno za uspostavljanje ravnoteže između inovacija i odgovornog razvoja veštačke inteligencije. Dodatno, ovaj međunarodni standard je zamišljen tako da olakša proces sertifikacije, pružajući dodatni nivo sigurnosti. U radu SC 42 trenutno učestvuje oko 800 stručnjaka iz 64 zemlje, od kojih se više od trećine smatraju zemljama u razvoju. Cilj je da se osigura da svi imaju pravo glasa u procesu i da niko ne bude izostavljen. ISO/IEC standarde za AI ne razvijaju samo inženjeri i naučnici. SC 42 uključuje širok i raznolik spektar zainteresovanih strana, kao što su etičari, stručnjaci iz regulatornog i političkog okruženja, kao i iz pravnog, obrazovnog i istraživačkog sektora.

Za one koji žele da saznaju više, SC 42 organizuje besplatne radionice posvećene veštačkoj inteligenciji kako bi se razmotrili novi trendovi, tehnologije, zahtevi i primene, kao i uloga standarda. Ove radionice okupljaju inovatore iz različitih geografskih područja, sektora i disciplina, koji se bave istraživanjem, primenom, standardizacijom, razvojem, primenom i nadzorom u oblasti veštačke inteligencije.

Izvor:  https://www.iec.ch/blog/how-smart-artificial-intelligence

Preveo: Jovan Petrović