14 evropskih zemalja je 2004. godine potpisalo Međunarodnu konvenciju o saradnji na zaštiti i održivom korišćenju reke Dunav, na čijem slivu živi više od 80 miliona ljudi, a čak preko jedne četvrtine koristi njegovu vodu za piće. Cilj obeležavanja Dana Dunava je da se ukaže na sveobuhvatan značaj ove reke za sve zemlje podunavskog regiona, kao i da se motiviše javnost za učešće u zaštiti i održivom upravljanju vodama u slivu Dunava. Domaćin ovogodišnje manifestacije je Golubac, mesto gde je Dunav najširi.
U Republici Srbiji Dunav je uvršten u projekat „Čista Srbija”, koji je zasnovan na potrebi za povećanom ekološkom zaštitom voda i zemlje, a cilj je i izgradnja postrojenja za preradu otpadnih voda. Projekat je ujedno i deo programa „Srbija 2020–2025“ u segmentu strateških ekoloških ciljeva – uvođenje sistema za prečišćavanje otpadnih voda, očuvanje pijaće vode, sprečavanje zagađenja reka – koji čine jedan od značajnih preduslova za priključivanje Srbije Evropskoj Uniji.
Izgradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Evropi regulisana je serijom standarda EN 12255, koji su u našoj zemlji usvojeni kao serija standarda SRPS EN 12255. Ima ih ukupno 16, od kojih se većina nalazi u postupku revizije, a uskoro se očekuje objavljivanje šest novih verzija standarda koji su trenutno u fazi odobravanja definitivnog teksta nacrta. O novim verzijama serije ovog standarda možeti se informisati na sledećem linku: serija SRPS EN 12255.