Objavljen
Ovim delom EN ISO 13937 opisuje se metoda jediničnog cepanja za određivanje sile cepanja tekstilne površine, pri čemu se koristi epruveta isečena u obliku dva krila koja se nalaze pod određenim uglom u odnosu na pravac niti .Izmerena sila cepanja je sila, neophodna kod širenja prethodno započetog jediničnog cepanja, kada je primenjena sila paralelna sa sečenjem i cepanje tekstilne površine se vrši u pravcu primenjene sile.
Ovo ispitivanje se uglavnom primenjjuje na tkanine. Ona se može se primeniti i za tekstilne površine proizvedene drugim tehnologijama.
Zbog stezanja uzorka u obliku krila ukoso na niti koje bi trebalo da budu pocepane,ispitivanje se
može primeniti na većinu različitih vrsta tkanina bez izazivanja širenje (prenos) cepanja ,te je manje podložno povlačenju niti u odnosu na druge metode ispitivanja cepanja.
Uglavnom metoda nije primenljiv na pletenine, tekstilne površine sa elastomerima i netkani tekstil , na koje je poželjno primeniti metodu ispitivanja trapeza(trapezoidna metoda).
Metod omogućava samo korišćenje mašine za ispitivanje sa konstantnom brzinom deformacije (CRE).
OBJAVLJEN
SRPS EN ISO 13937-3:2013
90.93
Odluka o potvrđivanju standarda
2. 7. 2010.