Telefon: (011) 7541-421, 3409-301, 3409-335, 6547-293, 3409-310
E-mail: Prodaja standarda: prodaja@iss.rs Seminari, obuke: iss-edukacija@iss.rs Informacije o standardima: infocentar@iss.rs
Stevana Brakusa 2, 11030 Beograd
Glavni meni

SRPS EN IEC 61439-5:2023

Niskonaponski rasklopni blokovi – Deo 5: Blokovi za distribuciju električne energije u javnim mrežama

Low-voltage switchgear and controlgear assemblies - Part 5: Assemblies for power distribution in public networks
31. 10. 2023.

Опште информације

60.60     31. 10. 2023.

ISS

N023

Evropski standard

29.130.20  

engleski  

Kupovina

Objavljen

Jezik na kome želite da primite dokument.

Apstrakt

Standard daje specifične zahteve za rasklopne blokove za distribuciju u javnim električnim mrežama (PENDA). PENDA ispunjava sledeće kriterijume: – koristi se za prenos električne energije u trofaznim sistemima čiji naznačeni napon nije veći od 1 000 V naizmenične struje (videti sliku 101 za tipičnu distributivnu mrežu), i u jednosmernim sistemima čiji naznačeni napon nije veći od 1 500 V jednosmerne struje; – stacionarni su; – blokovi otvorenog tipa nisu obuhvaćeni ovim dokumentom; - pogodni su za montažu na mestima na kojima samo obučene osobe imaju pristup za njihovu upotrebu, međutim tipovi za spoljašnju montažu mogu biti postavljeni i onda kada su pristupačni i za neobaveštene osobe, kada su namenjene za distribuciju električne energije u javnim mrežama; – za unutrašnju upotrebu: BLOKOVI za instalaciju unutar transformatorskih stanica; za spoljašnju upotrebu: BLOKOVI sa kućištem pogodnim za instalaciju na otvorenom. Ovo treće izdanje povlači i zamenjuje drugo izdanje objavljeno 2014. godine. Ono predstavlja tehničku reviziju. Ovo izdanje uključuje sledeće značajne tehničke izmene u odnosu na prethodno izdanje: a) izostavljen je zahtev za sprovođenje mehaničkih ispitivanja pri -25 °C za kućišta od metala; b) dodati su pretpostavljeni faktori opterećenja za primene generatorskog napanja i za punjenje električnih vozila; c) dopunska dielektrična ispitivanja kada se PENDA koristi u distributivnim trafostanicama sa odvojenim uzemljenjima na HV i LV stranama; d) dodatna pojašnjenja reprezentativnih uzoraka za verifikaciju postrojenja.

Povezane direktive

NAPOMENA: Ukoliko se u polju sa nazivom direktive ne nalazi reč „harmonizovan“ (obeležena zelenom bojom), to znači da evropski standard nije citiran u OJEU.

2014/35/EU

Direktiva za električne uređaje niskog napona (LVD)

2014/30/EU

Direktiva za elektromagnetsku kompatibilnost (EMC)

Životni ciklus

TRENUTNO

OBJAVLJEN
SRPS EN IEC 61439-5:2023
60.60 Standard objavljen
31. 10. 2023.

Povezani projekti

Identičan sa EN IEC 61439-5:2023

Identičan sa IEC 61439-5:2023 ED3