Telefon: (011) 7541-421, 3409-301, 3409-335, 6547-293, 3409-310
E-mail: Prodaja standarda: prodaja@iss.rs Seminari, obuke: iss-edukacija@iss.rs Informacije o standardima: infocentar@iss.rs
Stevana Brakusa 2, 11030 Beograd
Glavni meni

SRPS ISO/IEC 30105-2:2025

Informacione tehnologije – Procesi životnog ciklusa usluga autsorsinga poslovnog procesa, koje su omogućene informacionim tehnologijama (ITES-BPO) – Deo 2: Model ocenjivanja procesa (PAM)

Information technology — IT Enabled Services-Business Process Outsourcing (ITES-BPO) lifecycle processes — Part 2: Process assessment model (PAM)
31. 12. 2025.

Опште информације

60.60     31. 12. 2025.

ISS

I1/07

Međunarodni standard

35.020  

engleski  

Kupovina

Objavljen

Jezik na kome želite da primite dokument.

Apstrakt

Ovaj dokument utvrđuje ocenjivanja procesa (PAM). Sadrži definicije procesa životnog ciklusa ITES-BPO definisanog u ISO/IEC 30105-1 i model pogodan za ocenjivanje sposobnosti procesa. Ishodi u PAM su jasno definisani, vidljivi rezultati, usklađeni sa poslovnim koristima koje izvode klijent i pružalac usluga. PAM se sastoji od skupa indikatora za performanse procesa i sposobnost procesa. Indikatori se koriste kao osnova za prikupljanje objektivnih dokaza koji omogućavaju ocenjivaču da odredi ocene. Skup indikatora obuhvaćenih ovim dokumentom nije predviđen da bude sveobuhvatan skup, niti je namenjen da bude primenljiv u celini. Nadskupovi i podskupovi se biraju u skladu sa kontekstom i predmetom i područjem primene ocenjivanja. PAM u ovom dokumentu je usmeren na sponzore ocenjivanja i kompetentne ocenjivače koji žele da izaberu model i povezani dokumentovani proces ocenjivanja za procese životnog ciklusa ITES-BPO, za određivanje nedostataka u sposobnostima procesa.
Ovaj dokument:
– obuhvata IT-omogućene poslovne procese koji se vrše u autsorsingu;
– nije namenjen adresiranju IT procesa, ali uključuje reference na njih na ključnim kontaktima za potpunost;
– primenjuje se na pružaoce usluga, a ne na kupce;
– primenjuje se na sve procese životnog ciklusa ITES-BPO;
– služi kao model procene procesa za organizacije koje pružaju ITES-BPO usluge koje:
– u skladu su sa zahtevima u ISO/IEC 33004;
– podržavaju procenu performansi, pružajući indikatore za tumačenje procesa i rezultata procesa, kao što je definisano u ISO/IEC 24774, i atribute procesa, kao što je definisano u ISO/IEC 33020.

Životni ciklus

PRETHODNO

POVUČEN
SRPS ISO/IEC 30105-2:2018

TRENUTNO

OBJAVLJEN
SRPS ISO/IEC 30105-2:2025
60.60 Standard objavljen
31. 12. 2025.

Povezani projekti

Identičan sa ISO/IEC 30105-2:2024 IDENTICAL